Görevden alınan Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmeni Murat Daltaban: Sanata yapılan büyük bir haksızlık var; tiyatro siyaset üstüdür!

Görevden alınan Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmeni Murat Daltaban, “Bana yapılan haksızlıktan öte tiyatromuza ve sanata yapılan büyük bir haksızlık var” dedi.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Murat Daltaban, “Yönetmeliğe göre görev süresine ve Genel Sanat Yönetmeni değişimine tiyatronun yürütme kurulu karar vermesi gerekirken, Sayın Başkan ‘Biz farklı kadrolarla çalışmayı istiyoruz’ diyerek NKT’deki Genel Sanat Yönetmenliğime son verildi. Biz tiyatromuzu ulusal alanda çok güzel bir yere taşıdık” diye sitem etti.

“Tiyatroların geleceği siyasilerin iki dudağı arasında olamaz”

“Ben ve ekibim bunun için büyük bir çaba verdik” diyen Daltaban, sözlerine şöyle devam etti:

“Güzel oyunlar ve projeler yaparak, ülke çapında tanınır hale getirdiğimiz tiyatromuzun işleyen sistemini bozmaya çalışmak her şeyden önce tiyatromuza ve seyircilerimize büyük bir haksızlıktır. Görevime son verildiği için değil üzüntüm, burada kişisel durumu aşan bir şey var. Benim üzüntüm tiyatromuza layık görülen muamele. Tiyatroların geleceği siyasilerin iki dudağı arasında olamaz. Ama ne yazık ki Nilüfer Belediye Başkanı’nın kararıyla tiyatromuzun işleyen sistemi durduruldu.

“Tiyatroda yine yönetmeliğe aykırı şekilde müdür atandı”

Tiyatro siyaset üstüdür. Partiler üstü bir alandır. Ama ne yazık ki yerel yönetimlerde idareciler bu bakış açısıyla hareket etmiyor. Tiyatroda yine yönetmeliğe aykırı şekilde müdür atandı. Atandı diyorum çünkü yönetmeliğimizde tiyatro müdürünü sanatçılar ve müdürlük çalışanları oy kullanarak seçiyordu.

“Bize söylenen tek açıklama farklı kadrolarla çalışmak istedikleri oldu”

Ekonomik bahanelerle tiyatroda yaşanan bu olayı açıklayamazsınız. Bize söylenen tek açıklama farklı kadrolarla çalışmak istedikleri oldu. Mevcut yönetmelikle bu kararın tiyatronun yürütme kurulunda netleşmesi gerekirdi.

“NKT’nin sanatsal yapısı ve geleceği için endişeliyim”

Şimdi de duyuyorum ki tiyatronun sanatçılarını dahil etmeden yeni yönetmelik hazırlanıyormuş. NKT’nin sanatsal yapısı ve geleceği için endişeliyim. Bu kadar iyi bir noktaya getirdiğimiz tiyatromuz bu politikayla yokuş aşağı gidecek diye düşünüyorum. Ne biz ne de seyircimiz tiyatromuza yapılan bu müdahaleyi hak etmiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir